KocZkásFülű Törpenyúl Tenyészet

TARTÁS, ELHELYEZÉS

A törpenyuszik alapvetően a lakásban való tartásra lettek kitenyésztve. Érzékenyebbek a kinti a tartásra (hideg, meleg, huzat, ragadozók...stb.), ezért a tenyészetből a nyuszik kizárólag lakásban való tartással kerülhetnek gazdihoz!

 

 Egy nyuszi tartásához elengedhetetlen egy min. 100-120 cm hosszú, 50-70 cm széles alapterületű ketrec. A ketrec magassága akkora kell, hogy legyen, hogy a nyuszink 2 lábra állva kényelmesen fel tudjon egyenesedni. Ezeket a ketreceket meg tudjuk vásárolni, de akár mi magunk is elkészíthetjük. 

A ketrec elhelyezéséhez olyan helységet válasszunk, ami világos, de nem süt be egész nap a nap, csendes, nyugodt legyen. Ne helyezzük fűtőtest mellé, vagy ablakba, klíma alá. 

Ha a szobát nem tudjuk nyuszi biztossá tenni, használjunk karámot. Ezzel el tudjuk keríteni a szobában a nyuszira veszélyes helyeket, illetve a ketrecet is körbe keríthetjük vele, így a nyuszi valamelyest szabadabban élhet smiley 

A tágas ketrec ellenére is naponta ki kell engedi a nyuszit szaladgálni, ásni, napozni. Ha a lakásban tesszük ezt, nyuszi biztossá kell tenni a szobát. Vezetékeket, kábeleket érdemes egy kábelvezető-csatornán keresztül húzni. A szobanövényeket helyezzük olyan magasságba, ahol nem éri el a nyuszi.

Ha kint a szabadban kifutóztatjuk, ügyeljünk arra, hogy a kifutónak legyen teteje, ami védi a nyuszit a naosugárzástól (könnyen napszúrást kapnak), hogy ne tudjon kiugrani(ne becsüljük alá őket, nagyon magasra tudnak ugrani!) illetve védi őket a ragadozó állatoktól. Ha tehetjük, a szabadban csak felügyelet mellett tartózkodjanak a kifutóban a nyuszik! Nagyon gyorsan ki tudják ásni magukat a kifutó rácsa alatt is.




Hordozó

Nyuszink biztonságos szállításhoz elengedhetetlen egy műanyag, zárt hordozó.

Erre a célra teljesen megfelel egy macskáknak való szállító box. 

A nyuszi elvitelekor erre mindenképp szükség van, benne egy törölköző, amin nem csúszik el a nyuszi lába, és ha bepisil nem ücsörög hazáig a pisiben.





Etető tálkának válasszunk kerámia vagy műanyag tálkát, ezeket nehezebben tudja dobálni a nyuszi. Ennek nem kell hatalmasnak lennie, hiszen naponta csak pár kanál eleség fog belekerülni. 

Itató lehet golyós vagy szelepes önitató, ez 300-1000ml űrtartalmú legyen, de használhatunk kerámia tálkát is. Én a szelepes itatót szoktam javasolni, ez nem csöpög és könnyen tisztán tartható.

Szelepes itató

Golyós itató

Szénatartó általában jár a boltban/webshopban vásárolt ketrechez, ez lehet fém rács vagy műanyag zseb. A lényeg, hogy a nyuszi könnyen hozzáférjen a számára nélkülözhetetlen, ízletes szénához.

Kaphatóak úgynevezett szénagömbök/labdák is. Ezek rácsos, gömb alakúak, amit mi magunk tölthetünk meg szénával. Ez nemcsak jó szórakozast biztosít a nyuszinak, de játék közben sok-sok szénaszálat meg is fog enni belőle laugh

Műanyag szénatartó zseb

Rácsos szénatartó

Szénagömb

Alom: legjobb a fapellet, ez kiválóan megköti a kellemetlen szagokat és nagyon jó a nedvszívó képessége is. Almot csak a WC-be javasolt tenni, ezzel egyértelművé téve a nyuszi számára az alomhasználatot. 

A ketrec alját hagyjuk szabadon addig, amíg nem teljesen szobatiszta a nyuszi. Ha már az, tehetünk be neki fekhelyet, szőnyeget a ketrec aljába. Fontos! Ha ezeket elkezdi rágni, azonnal vegyük ki tőle! Kaphatóak már különböző méretű kender-rost alapú kisállatok számára készült szőnyegek, amiket ha megrágcsál a nyuszi, nem lesz baja. Azonban ha ezt is nagyon rágja, tépi, kaparja, darabjaira bontja, akkor vegyük ki, és inkább ne tegyünk a ketrecbe semmit neki. 


Tévhit: Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a nyulak büdösek. Ez nem így van. Maga a nyuszi nem büdös! Az alom lehet, ha nincs rendszeresen (heti 2-4 alkalom) tisztán tartva, takarítva! De ez igaz bármilyen más állatra is...




Búvóhely, házikó: mivel a nyuszik préda állatok, így szükségük lesz egy házikóra is, amibe bemenekülhet vagy visszahúzódhat, ha megijed valamitől. 

Lehetőleg lapos tetejű házat válasszunk, mert annak a tetejére felugorva szeretnek nézelődni, és kinyútózva pihenni, aludni is smiley