KocZkásFülű Törpenyúl Tenyészet

NYUSZIK TÁPLÁLÁSA

Nyuszik étrendje:

Mivel növényevő/fűevő állatok, ezért kizárólag növényi eredetű eledelt kaphatnak. Fő táplálékuk a jó minőségű széna (napi takarmány adag 70%-a!!). Ebből létfontosságú korlátlan mennyiséget biztosítani számukra. Gyors anyagcseréjüknek köszönhetően kisebb megszakításokkal ugyan, de egész nap legelésznek. 8-12 óra koplalás már súlyos gondokat okozhat, nem evés esetén azonnal orvoshoz kell fordulni!

 

A széna a fű szárított formája. A természetben frissen fogyasztják, de hobbyállatként erre nincs lehetőségük, ezért van szükségük a szénára. A szárításnak köszönhetően hosszabb ideig eltárolható.

 

  • Hogyan készül a széna?

Amikor a fű eléri a megfelelő fejlettségi állapotot, méretet és az időjárás is kedvező, akkor lekaszálják. A lekaszált füvet szikkadás után átforgatják, kiszárítják, ügyelve arra, hogy ne penészedjen be. 

A háikedvenceknek szánt szénát átválogatás után papír vagy műanyag zacskóba csomagolják. Ezeken a zacskókon a lyukak a szellőzést szolgálják, hogy ne penészedjen be a szállítás, tárolás során se a széna. 

Gazdaságokból bálás szénát is lehet vásárolni, viszont ezeknek a tárolása nehezebb, és ha a tárolás nem megfelelő könnyen bepenészesednek.

Azt fontos tudni, hogy a legnagyobb odafigyelés mellett is kerülhetnek idegen tárgyak a széna mellé (pl. csigaház, ágak, kavicsok, kisebb állatok tetemei stb.), hisz a széna nem a gyárban hanem a természetben készül. Mielőtt a nyuszinak adjátok a szénát, fontos azt átnezni!

 

 

  • A jó minőségű széna:

- főként egyszikű perjékből áll

- kellemes illatú

- kevés benne a por/törmelék

- nem dohos/penészes

- hosszúszálú

- szürkés-barnás zöld vagy friss zöld színű

- lágy tapintású.

A minőségi szénák sok-sok fűféléből és néhány más növényből állnak. A nyuszik szeretnek változatosan táplálkozni, illetve a szervezetüknek is nagy szüksége van arra, hogy ne legyen egyhangú a táplálkozásuk. Nekünk embereknek minden zacskó széna nagyjából egyforma, viszont a fűevő kisállatoknak egy jó széna felér egy svédasztallal.

A különböző szénákat nyugodtan lehet nekik keverni, váltogatni.

 

Sokan összekeverik a szalmával. A szalma sárga színű, a gabonanövények betakarítás után visszamaradt szára, amely kemény állagú és száraz. A szalmát alomanyagként használják a haszonállatoknál.


Normális, egészséges bélműködéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű rost, amit első sorban a szénával tudunk számára biztosítani. A széna emellet a legjobb fogkoptató is, hisz rágás közben az őrlő mozdulatok hatására kopnak a fogaik.

 

 SZÉNA

 SZALMA

 SZÉNÁT A NYUSZI SZÁMÁRA FOLYAMATOSAN BIZTOSÍTANI KELL!


5% - Jutalomfalatok, gyümölcsök




10% - Friss zöldek és zöldségek




15% - Törpenyúl táp







70% - Jó minőségű széna

Tápok

 

A széna mellé kiegészítésként kínáljuk.

  • Hogyan válasszunk nyúltápot?

​Állateledel boltokban, webshopokban rengetegféle nyúltáp lehet már kapni a nyusziknak. Ahogy az emberi ételek között is vannak egészségesek és egészségtelenek is egyaránt, úgy a nyusziknak készült tápok között is akad magas illetve silányabb minőségű eledel is. Az egészségük megőrzése érdekében a jó tartási körülmények mellett a helyes táplálás is nagy mértékben hozzájárul kiskedvencünk hosszabb élettartamához.

  • Miért ajánlott tápot adni a nyuszinak?

A nyuszik alapvetően fűevő állatkák, a takarmány mennyiségnek legalább a 70%-át a széna teszi ki. A nyúltáp csak kiegészítő takarmány számukra, hogy biztosan bekerüljön minden vitamin és ásványianyag a szervezetükbe. ​

A nyúl méretétől függően naponta 2x - reggel és este - 1-2 evőkanál/1-1 maréknyi táp adható a korlátlan mennyiségű széna mellé. 

  • Milyen a jó nyúltáp?

​Minden táposzacskón megtalálhatóak az analitikai értékek és az összetevők. Ezek segítenek kiválasztani a megfelelő tápot. Érdemes figyelni arra is, hogy egyforma pelletált vagy extrudált szemekből álljon, ne legyen keveréktáp.

  • Táp összetevői:

Ezeket a zacskó hátulján találjuk. Az összetevőlista élén álló tételből van mindig a legtöbb, a legvégén álló tételből a legkevesebb. Ezt sokszor %-os arányban is feltüntetik. Mivel a nyulak fő tápláléka a széna, így fontos, hogy a táp nagyrészének is fűfélékből kell állnia. Ezután kerülhetnek bele más, a nyuszik számára ehető gyomok, gyógy- és fűszernövények. Lucerna lehetőleg ne szerepeljen az összetevőlistán (vagy csak nagyon kis mennyiségben). Egész gabonaféléket, magvakat egyáltalán nem, zöldségeket és gyümölcsöket pedig csak kis mennyiségben, inkább nasiként kínáljunk. Tápválasztáskor kerüljük a színezéket, cukrot, ízfokozót, tartósítószereket tartalmazó tápokat.

  • Analitikai összetevők:

A nyusziknak a megfelelő emésztéshez, bélműködéshez nagyon sok rostra van szükségük. Egy jó tápnak minimum 20% a rosttartalma. 

Figyelni kell a tápok fehérje- és zsírtartalmára is. Ha ezekből rendszeresen sokat eszik a nyuszink elhízhat és komoly szervi problémái alakulhatnak ki. A táp fehérjetartalma ne haladja meg a 14%-ot, a zsírtartalma pedig a 3,5%-ot. 

A veseproblémák elkerülése érdekében érdemes a kalciumtartalomra is figyelni (max. 0,8%). A kalcium és a foszfor egymással kölcsönhatásban vannak, így fontos a foszfortartalomra is figyelni (max. 0,6%)

  • Junior és gyógytápok

A vemhes, a szoptató, a fiatal vagy a beteg állatoknak más-más a tápanyagigyényük. ​

A junior és gyógytápoknak magasabb a fehérjetartalma, gyakran előfordul bennük lucerna is. A fiatal nyusziknak 6 hónapos korig kell adni a junior tápot, a gyógytápokat viszont csak időszakosan, max pár hétig kaphatják a nyuszik. Egészséges felnőtt nyuszikkal nem etetünk ilyen tápokat!

  • Tápváltás

​Ha elfogyott otthon a nyuszi megszokott tápja, és nem sikerül időben újabb adagot beszerezni, sokkal jobb, ha egyáltalán nem adunk tápot a nyuszinak, mintha egy másik fajta, esetéeg silányabb minőségűt sikerülne csak beszerezni és megetetni vele...

Tápot TILOS hirtelen, átmenet nélkül váltani! Súlyos emésztőrendszeri problémákhoz vezethet. Ennek elkerülése végett válasszunk egy jó minőségű tápot, és azt etessük nyuszinkkal, és igyekezzünk mindig időben beszerezni azt!

Ha valamiért mégis váltani kényszerülünk, azt fokozatosan, pár hét alatt tegyük, az alábbiak szerint:

 

1. héten a napi tápadag 75%-a a régi táp legyen és csak 25% az új.

2. héten 50-50%.

3. héten már 75% az új táp legyen, és csak 25% a régi.

4. héttől kaphatja 100%-ban az új tápot a nyuszi!

 

Sokszor előfordul, hogy a nyuszik tiltakoznak az új, jobb minőségű tápok ellen, hiszen mi emberek is szívesebben választjuk az édességet pl. saláta helyett. Ilyenkor az a megoldás, hogy a nyuszi előtt hagyjuk a tápot, amíg azt meg nem eszi, nem adunk neki másik tápot. Idővel rájönnek, hogy nincs más és meg fogják enni az előttük lévő tápot is. Nem lesz semmi bajuk ha 1-2 napig csak szénát esznek ebben a helyzetben!

Gyümölcsök és zöldségek

 

A gyümölcsök és zöldségek fogyasztása teljes mértékben kerülendőek, nem ideálisak a törpenyuszik számára.

A gyümölcsök magas cukor és szénhidrát tartalmuk miatt a nyuszik bélflóráját, emésztését teljesen akár véglegesen felboríthatják, tönkre tehetik! Nagy mennyiségben fogyasztva elhízáshoz, cukorbetegséghez vezethet!

A zöldségek között több is puffasztó hatású (pl.: karalábé, káposzta stb.). Vannak köztük nagyon alacsony tápanyagtartalmúak is (pl.: uborka. saláta stb.) amik semmilyen tápanyagforrást nem nyújtanak a nyuszik számára. 

A bolti termékek nagyrésze vegyszerrel kezeltek, így mérgező is lehet kedvencünkre nézve!

 


Adható friss növények (frissen vagy szárítva):

gyermekláncfű

tyúkhúr

lóhere

pásztortáska

lándzsás útifű

fehér here

vörös here

erdei mályva

napraforgó virág

nagy útifű

kamilla

körömvirág

cickafark

 


FŰSZERNÖVÉNYEK

A fűszernövények adagolása is csak kis mértékben javasolt. Túlzott mennyiség adagolása a szénafogyasztás rovására mehet. 

Egyes fűszernövények kalciumtartalma még szárítva is magas (pl.: kapor, petrezselyem stb.). Ezek nagy mennyiségű fogyasztása húgyúti problémákhoz vezethet. 

Hetente 1x, kis mennyiségű, egy fajta fűszernövénnyel kedveskedjünk kedvencünknek. 

Kis mennyiségben adható fűszernövények (frissen vagy szárítva):

bazsalikom

borsmenta

oregánó

kapor

koriander

tárkony

petrezselyem

zsálya

 


 

Ehető kérges faágak:
 

Málna/Áfonya bokor

Almafa

Mogyoró fa- és bokor

Nyárfa

Fűzfa

MÉRGEZŐ FAÁGAK:

Citromfa

Akácfa

Barackfa

Mandulafa

Szilvafa

Cédrusfa

 

Nyuszink számára minden szobanövény MÉRGEZŐ!

Mérgező növények pl.: leander, hortenzia, könnyezőpálma stb.

Mérgezés esetén felléphet hasmenés, máj- illetve szívelégtelenség is!

Mérgezés gyanúja esetén - amíg nem találunk orvosi segítséget - a nyuszinak adhatunk széntablettát a mérgezőanyagok megkötésére. Ennek adagolása: 1 tabletta/súlytól függetlenül, vízben feloldva, fecskendővel óvatosan megitatva. A tabletta beadása után fokozottan figyelni kell a bogyókat, mert szorulást okozhat! 

Ez a praktika azonban nem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást!

 


A NYUSZIKNAK TILOS ADNI AZ ALÁBBI ÉLELMISZEREKET:

Édesség (pl.: csoki, keksz)

Sós dolgok (pl.: ropi, chips)

Húsfélék

Felvágottak

Tésztafélék

Tejtermékek (pl.: sajt, joghurt, tejföl)

Olajos magvak

Kenyérfélék

Az imént felsoroltak mind egészségtelenek és emészthetetlenek a nyuszik számára!

 


FOGKOPTATÓK, JUTALOMFALATOK

 

Fontos tudni, hogy az áruházakban fogkoptató néven futó termékek nem ideálisak sem nyuszik, sem más kisállatok számára.

Rengeteg kalciumot tartalmaznak, vannak cukrosak és gipszből készültek is. Aromákat, ízfokozókat, akár mézet is tartalmazhatnak, amik ártalmasak a kisállatok számára. Morzsolódó állaguk miatt pedig egyáltalán nem alkalmasak a fogak koptatására. Fogkoptatót egyáltalán nem javasolt adni kiskedvencünk számára, mert veseproblémákat, cukorbetegséget sőt fogproblémákat is okozhatnak!

 

Ugyanez a helyzet a különféle nyalósókkal is. A túlzott sóbevitel szintén vesebetegségeket, kalcium lerakódásokat és húgyköveket okoznak. 

 

A magvas rudak általában mézzel vannak összetapasztva, ami az emésztést és a bélflórát felboríthatja!

 

A tévhitekkel ellentétben a szárazkenyér sem alkalmas a fogak koptatására, ráadásul rengeteg benne a szénhidrát, ami szintén nem tesz jót a bélflórának.

 

Szintén kerüljük a különböző joghurtos, töltelékes jutalomfalatokat is. A nyusziknak nincs szükségük ilyen eledelekre, mert emésztési problémákhoz illetve a szénafogyasztás rovására mehetnek!




A NYUSZIK NEM KÉPESEK FELISMERNI A SZÁMUKRA ÁRTALMAS, MÉRGEZŐ NÖVÉNYEKET, ÉLELMISZEREKET! EGÉSZSÉGÜK MEGŐRZÉSÉÉRT MI VAGYUNK FELELŐSEK!